Istorie Ianuarie 8, 2015

Biserica cu hramul "Sf.Imparati Constantin si Elena" si "Sf. Arhangheli Mihail si Gavriil" a fost zidita in anul 1930, fiind sfintita de "iznoava", dupa cum este se poate citi intr-o insemnare scrisa  pe catapeteasma, in anul 1935. Despre o alta biserica, anterioara acesteia nu exista nici un fel de date.

Comuna Dagâța este o comună în județul Iași, Moldova, România, formată din satele Bălușești, Boatca, Buzdug, Dagâța (reședința), Mănăstirea, Piscu Rusului, Tarnița și Zece Prăjini.
Localitatea  Tarniţa, declarata cea mai indepartata si izolata localitate din judetul Iasi,  situata la  10 km de centrul de comuna si aproximativ 110 km de  municipiul Iasi,fiind inconjurata de padure, este compusa din 35 case, locuite de batrani si doar 3 familii tinere pe care ii leaga dragostea de locul natal si au în ei tăria de a înfrunta greutăţile acestei zone.
Despre denumirea satului, locuitorii spun ca Tarnita este o localitate istorică, al cărei nume vine de la tarniţele marelui voievod Ştefan care ar fi poposit cu oştenii lui undeva în apropiere şi unde ar fi rămas ceva din desagele purtate de domnitor.
De spus că, în adevăr, în apropiere de Tarniţa, este un anume loc numit Cetate, cu o manastire ctitorita de marele voievod,in padure s-ar fi descoperit un zid de aparare din caramida ,datand tot din perioada Voievodului Stefan,distrus din pacate din nepasarea autoritatilor , iar în vale, în satul Mănăstirea – o biserică din lemn – monument istoric – a cărei construcţie se presupune a fi fost făcută în acele vremuri de demult.
In anul 2005, odata cu numirea in functia de preot paroh al Parohiei Manastirea a preotului Puiu Gabriel, biserica a fost reabilitata complet, executandu-se tencuieli interioare si exterioare, lucrari de pictura, s-a dotat locasul de cult cu strane si obiecte liturgice necesare cultului si s-a construit o casa de praznuire.
Din pacate insa, satul Tarnita este o localitate pe cale de disparitie, majoritatea caselor din sat fiind parasite, cu locuitori batrani, tinerii satului indreptandu-se spre localitatile apropiate din cauza drumurilor extrem de anevoioase si a lipsei oricaror mijloace de trai.

Preoți slujitori de-a lungul timpului
  • Pr. Venianim Popa (1940- 1953) – detinut politic in inchisorile comuniste
  • Pr. Ioan Juncu (1953- 1958) – detinut politic in inchisorile comuniste
  • Pr. Atanasie B. (1960-1970) – originar din Basarabia